Azerbaycan’da üniversite okuma lise çağındaki gençlerin son zamanlarda dikkatlerini daha çok çekmektedir. Bunun en büyük nedeni olarak da üniversite mezuniyeti sonrasında daha kolay iş bulabilmek ve başka ülkelere gidebilme arzusu örnek gösterilebilir.

Azerbaycan gerçekten de ekonomik olarak da sosyal yaşam olarak da üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için çok güzel bir ülkedir. Aynı zamanda kardeş milletimiz olduğundan dolayı oraya gidecek öğrenciler örf adet ya da kültür bakımından alışma sürecinde sıkıntılar çekmeyecek ve hemen uyum sağlayacaklardır.

Dokuz milyon nüfusu olan ve başkenti Bakü olan Azerbaycan güzelliği ile insanları adeta büyülemektedir. Azerbaycan gerek mimari yapısı gerekse doğası ile çok dikkat çeken ülkelerden birisidir. Ulaşımının da kolay oluşu çok büyük bir artıdır. Bunun yanı sıra Azerbaycan’da sınavsız üniversite seçenekleri de öğrencilerin dikkatlerini çekmektedir. Çok farklı uluslardan öğrenci olduğundan dolayı giden öğrencilerin ufku açılacak ve yeni hayatlarında farklı kültürler ile etkileşim içerisinde olacaklardır.

Normalde yurtdışında üniversite okumak isteyen insanlar farklı dillere ve kültürlere maruz kalacağından dolayı korksalar ve çekinseler de bu durum Azerbaycan için geçerli değildir. Çünkü orada Azeri Türkçesi konuşulmaktadır ve misafirperverliği de aynı bizim ülkemiz gibi olduğundan asla yabancılık çekilmeyecektir.

Azerbaycan’da tercih edilebilecek çok fazla üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler YÖK kılavuzunda da yer aldığından dolayı YÖK tarafından tanınmaktadır bu da denklik olmasının en büyük sebebidir. İnsanların bu üniversitelere gidebilmeleri için mezun olmaları yeterlidir. Bu üniversitelere başvuru yaparken herhangi bir özel koşul göstermeye gerek yoktur. Üniversitelerde insanların isteyebileceği bütün bölümler mevcuttur. Tıp gibi bütün bölümlerin eğitim süreleri de bizimkiler ile aynıdır ve eğitim genelde tercihe göre üç farklı dilde verilmektedir. Bunlar da Rusça, İngilizce ve Azerice olmaktadır.

Azerbaycan’da Üniversite Okumak İçin Nedenler

İnsanların en çok merak ettikleri şeylerden birisi de Azerbaycan’da üniversite okumak için nedenler olmaktadır. Azerbaycan oldukça gelişmiş bir ülkedir ve devamlı olarak gelişmektedir. Eğitim konusunda da AB’ye benzediğinden dolayı insanların çok dikkatini çekmektedir. Azerbaycan’da üniversite okumanın çok farklı teşvik edici sebepleri vardır, bunların bir kısmı da şu şekilde sıralanabilir;

  • Ekonomik nedenler belki de en büyük nedendir. Azerbaycan’da yaşam bizim ülkemize göre çok daha ekonomik olduğundan oradaki öğrenciler de harcamaları konusunda oldukça uygun bir hayat kurabilmektedir.
  • Çeşitli kültürler ve farklı milletler de Azerbaycan’da üniversite okumak için en büyük nedenlerden birisidir. Yaşam tarzlarından mimarilerine kadar orada farklı bir güzellik ve çeşitlilik bulunmaktadır. Bu durum da bireyin gelişmesi ve farklı kültürlere alışabilmesine olanak sağlayacağından çok cezbedicidir. Farklı bir hayatın çeşitliliği her zaman cezbedici olan şeydir.
  • Azerbaycan yerleşik olan modern ülkelerden birisidir ve kültürler arası sağlanacak diyaloğuna da çok önem vermektedir. Bu yüzden de eğitim eğilimlerini ve yenilikçi araçları sürekli olarak eğitime empoze edip uyarlamaya çalışır, dolayısıyla eğitim seviyesinin ve kalitesinin sürekli olarak yükseldiğini söylemek mümkündür.
  • Çok çeşitli öğrenci dostu olan bir ülkedir Azerbaycan. Sürekli olarak yabancı öğrenciler için oryantasyon haftası ya da toplu tanışma etkinlikleri gibi akımlar başlatarak gelen insanlara bilgiler ve ipuçları vererek onların daha rahat olmasına uğraşır.
  • Azerbaycan insanları da tıpkı bizler gibi misafirperver insanlar olduğundan dolayı orada kültürleri birleştirmek de oldukça basit olacaktır. Bunun yanın sıra suç oranının oldukça düşük olduğu bir ülke olduğundan dolayı dünyanın en güvenli ülkelerinden birisi olarak karşımıza çıkar.

Azerbaycan’da Üniversite Okumanın Maaliyeti

İnsanlar tarafından en çok da Azerbaycan’da üniversite okumanın maaliyeti merak edilmektedir. Azerbaycan öğrencilerin kabulü sırasında öğrencinin üniversitenin şartlarını karşılamaması durumunda dil ve bilgisine göre hazırlık sınıfları ve süreleri belirler. Bu hazırlık kursu tamamlandıktan sonra da bireyler sertifika alır. Azerbaycan’da öğrenciler için konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Öğrenciler üniversite yurdunda, kiralık dairelerde ya da buna benzer apartmanlarda konaklayabilirler.

Üniversite yurtları uygun koşullarda olan yabancı uyruklu öğrencileri ağırlarlar. Genelde yurtların koşulları, fiyatları ya da giderleri üniversitelere ya da şehirlere göre değişiklikler göstermektedir. Öğrencinin seçimine göre tek ya da çift kişilik odalarda konaklanabilir. Ancak her yerde olduğu gibi Azerbaycan’da da yurtta kalmak isteyenler için dikkat edilmesi gereken konular ve kurallar bulunmaktadır. Bunlar uygulaması zor kurallar değil sadece dikkat edilmesi gereken klasik etik kurallardır.

Kiralık dairelerde kalmak isteyen öğrenciler de her şehirde pek çok farklı sayıda kiralık daire bulabilmektedir. Azerbaycan’da kiralık daire kiralarken en çok dikkat edilmesi gereken şey de dairenin tutulacağı yerin üniversiteye olan yakınlığı olmaktadır. Azerbaycan’da kiralık dairelerin fiyatları da tıpkı yurtların fiyatları gibi oda sayısına, koşullara, evin konumuna ve yaşayacak kişinin sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Azerbaycan ve Türkiye Diploma Denkliği

İnsanlar en çok da Azerbaycan’dan alacakları diplomanın Türkiye’de denkliği olup olmadığını merak etmektedir. Azerbaycan ve Türkiye arasında yapılan anlaşmalara göre YÖK orada üniversite okuyan öğrencilerin diplomalarını tanımaktadır. Dolayısıyla Azerbaycan’dan mezun olan öğrenciler için diploma denkliği sorunu yoktur.

Denkliğin sağlanması ve işlenmesi için de oradan mezun olan öğrencilerin diplomaları ile YÖK’e başvurması ve o dönemde yayınlanan denklik yönetmenliğinin gerekliliklerini uygulaması gerekir. Bunun için kimi zaman öğrenciler YÖK tarafından sınavlara tabii tutulabilirler. Örnek vermek gerekirse bugün Azerbaycan’da diş hekimliği mezunu olan bir öğrencinin STS sınavına girmesi gerekmektedir. Buna benzer olarak tıp bölümünden mezun olan öğrencilerin de geçmek için girmeleri gereken sınavlar bulunmaktadır ancak bu sınavlar çok zor derecede değillerdir. Tıp mezunu arkadaşların klinik bilimler ve temel bilimler gibi sınavlara girmesi gerekir. Bu sınavlardan geçerli not alındığı takdirde denklik sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir