Türk mozaiğinin en iyi şekilde hissedileceği ve aynı zamanda öğrencilerin kendilerini adeta kendi ülkelerinde gibi ifade edebilecekleri bir üniversitede okumak isteyenler, Makedonya üniversiteleri araştırması yapabilir. Hem kendi kültürlerine karşı çok yabancılık çekmeden hem de üniversite hayatını doyasıya yaşayacakları bir ülkede güven ve huzur içinde, eğitim hayatlarını tamamlama imkanına sahip olabileceklerdir.

Makedonya üniversiteleri, Türk öğrencilere sınavsız başvuru hakkı sunmaktadır. Böylece ülkemizdeki sınav stresini yaşamak istemeyen ve daha rahat bir üniversite hayatı yaşamayı düşünen öğrenciler, Makedonya gibi Türkçe eğitim olanağına sahip bir ülkede eğitim alabilmektedir. Bir yandan yurt dışında okuma bir yandan istediği bölümde eğitim alma gibi hayallerinden vazgeçmek istemeyenler, rotayı buraya çevirmeyi düşünebilirler.

Makedonya’daki Prestijli Üniversitelerde Üniversite Eğitimi

Yurt dışında üniversite okumayı planlayıp, bu konudaki endişeleri bir kenara atmak için, akıllardaki soru işaretlerini gidermek önemli bir konudur. Birçok prestijli bölümde eğitim alma hakkını elde etme noktasında, Makedonya üniversitelerine sınavsız giriş yapabilirsiniz. Geleceğinizi, Avrupa Birliği ülkelerinin tümünde çalışabilme imkanıyla, daha sağlam temeller üzerine inşa edebilirsiniz. Bu kesinlikle bir lüks değil, şartları kendi lehinize çevirme açısından çok daha ekonomiktir.

Kendi ülkenizde de iş başvurusu yapmak istediğinizde, özgeçmişinizde bulunan Makedonya üniversitelerinden mezun olma bilgisi, pek çok iş kapısını aralamakta ve kariyerinizde emin adımlarla ilerlemenizi sağlamaktadır. Sevdiğiniz bölümü okuyup, mesleği icra etmek, keyifli ve başarılı bir hayatı da bu şekilde beraberinde getirmektedir. Makedonya’da lisans eğitimi almaya karar verdiyseniz, yalnızca lise mezunu olma şartı aranmaktadır. Lise diploma notunuza göre, sizin için en uygun üniversiteye yerleşebilirsiniz.

Makedonya’da tıp okumak gibi hedefleriniz varsa, üniversitelere özel yeterlilik testi uygulanabilmektedir. Yeterlilik sınavını geçemediğinizde, hazırlık sınıfı eğitimine tabi tutulabilirsiniz. Bir sonraki yıl da lisans eğitimine başlama hakkı elde edebilirsiniz.

Makedonya’daki Üniversitelerde Mavi Diploma Statüsü

Üniversitenin durumuna göre, Amerika ve Avrupa’da Makedonya üniversitelerindeki diplomaların geçerliliği söz konusudur. İleride hangi ülkede ikamet etmek, iş bulmak ya da ilerideki eğitim hayatınızı devam ettirmek istiyorsanız, üniversitenin statüsüne göre seçim yapabilme şansınız bulunmaktadır. Makedonya’daki bir üniversitenin Amerika ve Avrupa’da geçerli diploma verebilmesi için, mavi diploma statüsünde eğitim vermesi zorunludur. Bunu göz önünde bulundurarak, mavi diploma veren üniversiteleri öncelikli olarak değerlendirmeniz gerekmektedir.

Makedonya’daki yer alan pek çok üniversitenin diploma statüsü mavidir. Bazı vakıf üniversiteleri dışında, neredeyse tüm üniversitelerde verilen eğitimlerin sonucunda alınan diplomalar, dünya genelinde geçerli olmaktadır. Bir yandan da akademik potansiyel ve yakın geçmişte eğitim adına ülkenin attığı adımlar, kaliteli bir eğitim olanağı sunmaktadır denebilir.

Ülkemizin vatandaşına olan sıcakkanlı bakışla da üniversite hayatının daha rahat geçeceği bir eğitim alabilmeyi düşünüyorsanız, pek çok danışmanlık firmasından destek alabilmek mümkündür. Ülkemizdeki öğrenciler gibi diğer pek çok ülkenin gençlerinin de gözde eğitim mekanları, Makedon üniversiteleri olmuş durumdadır. Köklü tarihi birikimiyle, dışarıdan gelen binlerce öğrencinin birbirleriyle kaynaşabilecekleri ve kültürlerini birbirlerine tanıtabilecekleri üniversite ortamını da hazırlayan bir ülke konumundadır.

Makedon Üniversitelerinde Eğitim Avantajları

Makedonya muhteşem doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla, kusursuz bir eğitim ülkesi olarak belirtilmektedir. Makedonya’da üniversite okumanın avantajları şu şekilde değerlendirilebilir;

  • Bölge olarak Türkiye’ye çok yakın bir konumdadır. Bu nedenle ulaşım oldukça kolaydır.
  • Makedonya’da yaşam oldukça ekonomiktir. Aynı zamanda eğitim olanaklarının maliyeti de oldukça düşüktür.
  • Üniversiteler bazı vakıf üniversiteleri hariç, YÖK tarafından tanınmaktadır.
  • Bu üniversitelerde okuyanlardan, çoğu bölümlerde denklik sınavına girmesi istenmemektedir.
  • Yurt dışında okuma ve çalışma hedefi olan birinin, ülkemizden çok uzak bir ülkede okuması zor olabilmektedir. Bu nedenle hem ekonomik hem kültürel açıdan değerlendirildiğinde, öğrencilere sunduğu imkanlar gayet iyidir.

Makedonya’da alınan üniversite eğitimi, öğrencilerin mutlaka kalifiye bir eleman olarak yetişmesinde etkili olmaktadır.

Makedonya’daki Üniversitelerde Eğitim Dilleri

Makedonya’da üniversitelerin hangi dil olup olmadığı da pek çok üniversite adayı için merak konusu olmaktadır. Makedonya üniversitelerinde eğitim alınabilecek diller, Arnavutça, Makedonca, Türkçe ve İngilizce olarak bilinmektedir. Burada İngilizce eğitim almak istediğinizde, İngilizce eğitim veren bölümler tercih edilebilmektedir.

Eğitim dili yönünden çok geniş bir imkan, öğrencilere sunulmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde, Makedonya’daki üniversitelerden birini seçerken, eğitim dilini dikkate alarak seçim yapmanız tavsiye edilmektedir. Genel itibariyle İngilizce eğitim veren bölüm sayısı, Makedonca eğitim verenlere kıyasla daha kısıtlıdır. İngilizce bir bölüm seçildiğinde bile, eğitimin son sınıfında Makedonca bilmek zorunlu talep edilmektedir. İngilizce harici Makedonca bilmenin avantajları da bu şekilde açılmaktadır. Makedonca tam olarak öğrenildiğinde, ülkedeki yerlilerle daha kolay anlaşılabilir ve Rusça öğrenilmek istendiğinde daha kolay öğrenilebilir.

Makedonya’da Üniversite Okuma Yılı

Makedonya’da üniversite okuma yılı, lisans bölümleri için 4 yıl olarak belirlenmiştir. Yüksek lisans almayı planlayanlara, 2 yıl eğitim süresi verilmektedir. Diğer ülkelerde olduğu gibi, tıp eğitimi 6 yıldır. Diş hekimliği okumak isteyenlerin, 5 yıllık lisans eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. Diğer bölümlerin lisans eğitimi süresi 4 yıldır. Makedonya’da üniversitelerin açılma zamanı eylül ayıdır. Bu nedenle bu zamana kadar gerekli evrakların tamamlanması ve başvuru sürecinde okullara teslim edilmesi zaruridir.

Makedonya’da Üniversite Okuma Şartı

Lise mezunu herkese Makedonya’daki üniversitelerin kapıları açıktır. Okumak istediğiniz bölüm çerçevesinde, derslerin ortalamaları hesaplanarak, Makedonya’da sizin için uygun üniversitenin bölümüne başvuru yapabilirsiniz. Mühendislik, tıp gibi bölümler için, sayısal derslerin ağırlıklı olarak hesaplanması söz konusudur. Başarılı ortalamasına en uygun bölümler belirlenerek, buna göre üniversiteler tarafından kabul yapılmaktadır. Başarılı olunan dersler üzerinden bölüm tercihi yapılabilmektedir.

Ülkemizdeki üniversite sınavında istedikleri üniversitenin bölümünü tercih edemeyen öğrenciler, açıkta kalmamak ve zaman kaybetmemek adına, Makedonya üniversitelerindeki ilgi duydukları bölümlere kayıt yaptırabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra üniversiteden kabul cevabının gelmesi, 45-60 gün sürebilmektedir. Ardından vize işlemleri için bekleme süreci başlamaktadır. Öğrenim görmek amacıyla Makedonya’ya giden öğrencilerin, öğrenci vizesi alması zorunludur. Aksi halde öğrenimlerin yarım kalması durumuyla karşı karşıya kalabilmektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir